Loading the content... Loading depends on your connection speed!

+ 370 5 2120012 Užsisakyti skambutį

Perskambyti telefono numeris
(darbo dienos 9:00-17:00)

Kaip į Jūs kreiptis

You are on the site over 5 minutes and still
nothing selected. Consultant can
call you back and help with the choice.

Ar norite gauti informaciją apie naujienas ir akcijas el. paštu?

El. pašto adresas

* Pažadame ne siųsti Jums ‚spam

Vanduo – idealus transportas!

Vanduo – idealus transportas!

Visi žino, kad 80% mūsų kūno – tai vanduo! Reiškia, suaugęs žmogus, sveriantis 70 kg, savyje nešioja 56 litrų vandens ir tik 14 kg – viso kito?! Bet šitie 56 litrai nėra įpilti į mus kaip į statinę – jie įtaisyti į ląsteles ir tarpląstelines erdves ir užtikrina visus cheminius procesus organizme.

Kraujas

Vanduo – pagrindinė kraujo plazmos dalis. Organizme visos organų ir sistemų sąsajos vyksta per nervų ir endokrininę sistemas. Tai pagrindiniai visų procesų reguliatoriai, norint atgabenti hormoną į jo paskirties vietą reikalingas efektyvus nešiotojas. Kraujo plazma tampa tokia idealia atgabenimo priemone, nes ji chemiškai neutrali ir neveikia pernešamų molekulių. Bet vanduo transportuoja ne tik reikalingas medžiagas, jis dirba šiukšlininku – jis išsiveda toksiškus apykaitos produktus. Pavyzdžiui, atgabendamas kraują į inkstus, kur vyksta jo filtracija. Tuo metu stambios molekulės, pavyzdžiui, baltymai, sustabdomos inkstų kamuolių membranų ir gražinamos į kraujotaką, o smulkios, tokios, kaip toksinai, prasiskverbia per membranas ir pašalinamos iš organizmo su šlapimu. Tokiu būdu organizmas atsikrato, pavyzdžiui, pavojingo junginio – amoniako. Organizme beveik visos cheminės reakcijos vyksta vandens terpėje. Vandens molekulės turi išreikštą poliškumą, todėl jis yra geras tirpiklis. Vanduo gerai sutirpdo druskas, šarmus, rūgštis. O tai yra daugumos junginių, esančių organizme, pagrindas. Ištirpimo mechanizmas yra toks: bet kuri hidrofilinė molekulė vandenyje suskyla į jonus, ir būtent jonų pavidalu medžiagos būna aktyvios. Todėl vandens dalyvavimas – svarbiausia normalios medžiagų apykaitos sąlyga.

Energinis donoras

Būtent vanduo yra svarbiausia grandis organizmo energijos apykaitoje: sąveika su vandeniu transformuoja cheminę energiją į fizinę. ATP kaip universalus energijos nešėjas visuose gyvuose organizmuose reaguoja su vandeniu (hidrolizė) ir atiduoda viduje turimą energiją.

Virškinimas ir metabolizmas

Virškinimo metu vanduo taip pat labai svarbus: stambios molekulės (baltymai ir polisacharidai) neprasiskverbia pro žarnyno gleivinę dėl savo dydžio. Bet vandens terpėje maistas dalyvaujant enzimams suskyla į smulkius fragmentus, aminorūgštis, ir jie jau gali laisvai patekti į kraują.

Fizinis šilumos nešėjas

Ar atsimenate, kad mes esame šiltakraujai? Vanduo atlieka svarbią fizinę funkciją – šilumos nešėjo ir šilumos izoliatoriaus. Vanduo atiduoda šilumą lėtai, per ilgą laiką, palaikydamas pastovią temperatūrą 36-37 laipsnių ir apgindamas organizmą nuo peršaldymo.

Ląstelių struktūros

Ląstelės, iš kurių sudaryti visi organai, yra pripildytos skysčiu – citoplazma. Jos 90% sudaro vanduo. Citoplazmoje pastoviai vyksta reakcijos, užtikrinančios audinių ir organų funkcijas. Be to, vanduo savo skystoje agregatinėje būsenoje yra praktiškai nesuspaudžiamas ir dėl to jis nulemia ląstelės apimtį. Vanduo yra savotiškas hidrostatinis ląstelės skeletas.

Šios svarbiausios funkcijos padaro vandenį būtinu gyvenimo komponentu, be jo gyvenimas būtų visiškai neįmanomas.

Komentarai yra uždaryti.

Mūsų svetainė palaiko mobilųjį internetą ir įrenginius "Android" ir "iOS"